A Family Run Martial Arts Community Club 
Messingham Martial Arts

  Martial Arts

Click here to eit subtitle

 

Messingham Martial Arts

Blackbelt Hall of Fame

Senior Master Stuart Usher 5th/4th Dan
Senior Sabumnim Louise Usher 3rd Dan
Master Rob Bird 3rd/1st Dan
                             4th/2nd Dan
Sabumnim Amos Fenton 2nd Dan
Sabumnim Łukasz Urbański 2nd Dan
Adam Usher 1st Poome
                      2nd Poome
Ella Frost 1st Poome
Mr Terrence Davies - 1st Dan
                                  - 2nd Dan
Master Katie McCulloch - 4th Poome
Coach Tina Newton - 1st Dan
Coach Tyler Orwin - 1st Dan
Coach Callum Trought - 1st Poome
Daniel Hood - 1st Poome
Paige Lacey - 1st Poome
Elizabeth Henderson - 1st Poome
Harry Stephenson - 1st poome
Samuel Milburn - 1st Poome
Luke Trought - 1st Poome
The following members have been promoted to their current Blackbelt grade under
Messingham Martial Arts, the B.T.A & The U.F.K.K..W.A
Senior Master Stuart Usher
Dan Grade: 5th Dan (Taekwondo)
Kukkiwon Registered Master
Dan Grade: 4th Dan (Kickboxing)
WAKO Registered Master

Senior Instructor Louise Usher

Dan Grade: 3rd Dan (Taekwondo)

Kukkiwon Registered Blackbelt

Master Rob Bird

Dan Grade (Kickboxing): 4th Dan

Dan Grade (Taekwondo): 2nd Dan

WAKO Registered BlackBelt

Kukkiwon Registered Blackbelt

Sabumnim Amos Fenton
Dan Grade 2nd Dan (Taekwondo)
Kukkiwon Registered BlackBelt

Sabumnim Łukasz Urbański

Dan Grade 2nd Dan (Taekwondo)

Kukkiwon Registered Blackbelt

Ella Frost

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Kukkiwon Registered BlackBelt

Master Katie McCulloch

Grade: 4th Poome (Under 18)

Junior Master

Mr Tyler Orwin

Grade: 1st Dan (Taekwondo)

Daniel Hood

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Elizabeth Henderson

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Samuel Milburn

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Adam Usher

Grade: 2nd Poome (Junior) (Taekwondo)

Kukkiwon Registered BlackBelt

Mr Terrence Davies

Dan Grade: 2nd Dan (Taekwondo)

Dan Grade: 1st Dan (Kickboxing)

Kukkiwon Registered BlackBelt

Mrs Tina Newton

Grade: 1st Dan (Taekwondo)

Mr Callum Trought

1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Paige Lacey

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Harry Stephenson

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)

Luke Trought

Grade: 1st Poome (Junior) (Taekwondo)